DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Westernové disciplíny

Halter:

V zahraničí, především v USA velmi rozšířená disciplína, která k nám zatím příliš nepronikla. Důvod je jednoduchý: při tomto předvádění kon na ohlávce se posuzuje především exteriér koně s přihlédnutím na chovatelské hledisko u jednotlivých plemen westernových koní. Protože je u nás těchto koní zatím stále málo, vypsání takové soutěže by se zcela míjelo účinkem. Proto ji na našich kolbištích nalezneme v trochu jiné podobě jako showmanship at halter. Jde o soutěž pro děti a mládež, při níž je hodnocen vodič a jeho schopnosti koně zvládnout a správně předvést.

                         

Western pleasure:

Tato disciplína je pro diváky bohužel nejméně záživná, a přitom je v kvalitním provedení dosti náročná. Dvojice postupně absolvuje po obvodu kolbiště všechny tři chody: krok, klus ( tzv. jog) a cval (tzv. lope) oběma směry podle pokynů rozhodčího. Jog a lope jsou proti klasickému anglickému ježdění velmi pomalé, ale toto zpomalení musí vycházet ze správného podsazení zadních nohou. Otěže jsou dosti volné a přilnutí téměř neznatelné; nadměrné používání otěží je penalizováno. Dvojice musí působit dojmem naprosté uvolněnosti a pohody, což ostatně navozuje anglický název této disciplíny - jízda pro potěšení. Rozhodčí hodnotí reakce koně na pobídky, čistotu chodů, výraz koně, nesení krku a hlavy atd. a stanovuje pořadí dle vlastního uvážení; soutěž se tedy neboduje. Rozhodčí mimo to může od soutěžících vyžadovat pro přesné stanovení pořadí přídavné úlohy (prodloužený klus, couvání apod.).

 

Western Horsemanship:

Tato soutěž je pouze pro třídu mládež a třídu amatér. (Třída mládež - soutěžící do 18 let, třída amatér - soutěžící, kteří startují na svém koni a nepodílí se na výcviku cizích koní ani jezdců.)
Rozhodčí si vymyslí krátkou úlohu, kterou jezdci postupně předvádějí. V úloze může být požadována jízda na kruhu, vlnovce i na rovné linii, a to ve všech chodech, obraty, spiny, rollbacky, couvání, ustupování, travers na dvou stopách, přeskoky ve cvalu i kontracval. Dokonce se dá nařídit i jízda bez třmenů. Na trase jsou kužely, které vyznačují místa, kde se mají jednotlivé prvky předvést.
Rozhodčí hodnotí, jak přesně se dvojici podařilo úlohu splnit, posuzuje se sed jezdce, jemnost pobídek, reakce koně na pobídky, i vzhled (upravenost a čistotu) dvojice. Hodnocení je v rozsahu 0 - 20 bodů. Chybami se body ztrácí.
Pokud jsou dva nebo více jezdců ohodnoceni stejně, přidává se jim další úkol (zpravidla něco jako krátký western pleasure), ve kterém se skupinky jezdců se stejným score definitivně seřadí do konečného pořadí.

 

Reining:

 Je nepochybně královskou disciplínou a zřejmě se také nejvíc zasloužil o obrovský nárůst popularity tohoto sportu v posledních letech - již je dokonce zařazen  do programu Olympijských her. Reining je westernovou drezúrou, jejímž cílem je předvést koně maximálně přiježděného, reagujícího na neznatelné pobídky jezdce.

 

Western riding: 

Tato disciplína působí na první pohled prostě a jednoduše, ale samotný fakt, že v České republice nemohl být pro rok 1997 vyhlášen šampión této disciplíny, protože nikdo nedosáhl potřebného množství bodů, hovoří za mnohé. Pro tuto soutěž existují dvě úlohy, přičemž obě mají společné prvky: práce ve všech chodech, couvání, překonání jednoduché překážky, couvání a několik letmých přeskoků. Právě přeskoky jsou klíčovými body úlohy, protože se hodnotí jejich čistota a přesnost provedení, stejně jako plynulost a klidné provedení celé úlohy, kdy kůň ochotně reaguje na pobídky jezdce. Dvojice je hodnocena podle stupnice 0-100 bodů, kde 70 je považováno za průměrný výkon. Každý prvek je pak navíc hodnocen jednotlivě od +1,5 do -1,5 bodu s půlbodovým odstupem, kde 0 značí průměrný výkon.

 


Trail:

Mohli bychom jej označit za westernový parkur, který simuluje překonávání překážek, s nimiž se kůň setkává při práci na ranči. Dráhu trailu určuje rozhodčí a plánek zahrnující překážky, způsob jejich překonání a chody musí dát k dispozici alespoň 1 hodinu před zahájením soutěže. Trail tvoří celkem 6 překážek, z nichž 3 jsou povinné ( průchod brankou, překonání řady kavalet, couvání) a volitelné ( např. vodní příkop, přenášení předmětu, chůze přes houpačku, ustupování na holeň nad kavaletou atd.) U každé překážky rozhodčí uděluje 0-10 bodů za překonání překážky a za způsob překonání. Kůň nesmí u překážek otálet, ale nesmí ani spěchat ve snaze "ať to mám co nejrychleji za sebou". Nejlépe jsou hodnoceni koně, kteří si překonání překážky řeší sami, bez nebo jen s minimálními pobídkami jezdce.

 

Barrel racing:

Jako dynamická a snadno srozumitelná disciplína zůstane u diváků snad vždy tou nejvděčnější. Vítězem se stává ten, kdo v nejkratším čase projede vymezenou dráhu. Ta je určena třemi sudy/barely umístěnými v rozích rovnostranného trojúhelníka. Jezdec s koněm musí každý barel objet a uzavřít kolem kruh, přičemž nesmí barel porazit.  Za poražení barelu či ztrátu klobouku je penalizace 5 vteřin. Nyní se projednává zařazení barrel race do programu olympijských her.

 

Pole bending:

Druhá z rychlostních disciplín, technicky náročnější. Její dráhu tvoří šest tyčí. Dvojice po projetí startovní čáry cválá k poslední z nich, objede ji, a potom projede mezi tyčemi tam a zpět jako ve slalomu. Po objetí poslední tyče se po ostrém obratu vrací přímo do cíle. Každé poražení tyče je penalizováno pěti trestnými vteřinami.
Pole bending je zároveň i rodeovou disciplínou.

 

Free style reining:

Je to spíše show než soutěž, přestože se určuje konečné pořadí podle daných pravidel.
Každý účastník předvede v časovém limitu vlastní úlohu obsahující předepsané reiningové prvky. K úloze je hudební doprovod (který si soutěžící dodá), a předvedená úloha by měla být s hudbou sladěna. Soutěž se jede v kostýmu odpovídajícímu hudbě a "příběhu", který jezdec předvádí.
Jezdci často využívají toho, že nejsou vázáni na povinné uzdění, a předvádějí reiningové prvky zcela bez uzdění, s volnýma rukama gestikulují a rozvíjejí děj.
Rozhodčí hodnotí nejen čistotu a kvalitu provedení reiningových prvků, ale také sehranost úlohy s hudbou a "umělecký dojem" z předvedené scénky.

     

Superhorse:

Je kombinací disciplín Trail, Western Riding, Western Pleasure a Reining. Při projíždění branky není povolena změna ruky, ani použití druhé ruky. Jednotlivé části se řídí pravidly pro danou disciplínu. Jede se jedna z předepsaných úloh. Koně předvedení v této disciplíně musí být nejméně čtyřletí a musí být vedeni jednou rukou na páce.

 

Team penning:

Podstatou soutěže je to, aby členové družstva v časovém limitu 2,5 minuty ze stáda dobytka oddělili 3 kusy a zahnali je do malé ohrádky uvnitř kolbiště. To vše je ztíženo tím, že oddělené kusy musí mít stejná čísla nebo značky shodné barvy. Pokud tomu tak není, zůstává tým bez hodnocení.

   

Cutting:

Nejvíce připomíná práci honáků na ranči. Důležitou rekvizitou této soutěže je stádo dobytka, z něhož musí kůň oddělit jeden kus a zabránit mu v návratu ke stádu. Je-li kůň dobrý, dokáže v časovém limitu 2,5 minuty oddělit dva i tři kusy. Kůň je tady skutečně tím důležitějším v páru, protože veškerou práci dělá sám - jezdec je za výraznější pobídky penalizován.

 

Working cow horse:

Je další disciplínou založenou na práci s dobytkem. Oproti cuttingu zde kůň pracuje s jedním kusem. Musí jej udržet na jednom místě, musí jej dvakrát hnát po dlouhé stěně kolbiště, přičemž pravidla předepisují alespoň dvakrát změnit směr. Následuje vyvedení dobytčete na kruh ve středu a ozavření velkého kruhu ve cvalu v každém směru. Toto vše musí kůň s jezdcem zvládnout za 2 minuty. Soutěž má ovšem ještě druhou část - drezúrní. Rozhodčí vybere jednu ze třech reiningových úloh. Při shodném výsledku ovšem rozhoduje lepší výkon z první části.